Pofo

Member Area Login

If this is the first time you are logging into the new ASA website, please select Get a new password below to be sent a link to set your password to enter the new system

Get a new password

About the ASA

Branch Committees

The ASA has active branches in all Australian states and territories, and in New Zealand. The ASA branches play an important role in the ASA. Our growing network of regional branches delivers education and networking opportunities, as well as providing local connections and feedback to the ASA on local issues. Branch education meetings provide regular education and CPD for members with presentations, case studies and more.

If you are interested in joining your local Branch Committee, please read the Branch Committee Terms of Reference, Volunteer Handbook and Branch Handbook (see below)

If you are interested in joining a Branch committee the next step is to click here to express your interest.

Australian Branch Committees

Australian Capital Territory – act@sonographers.org

Chair – Teri Carmody
Secretary – Tegan Ingold
Reporter – Stephanie Konza
Committee – Lucy Adams, Les Burgess, Maisie Graham, Lisa Hicks, Rebecca Manning, Angus McKenzie, Natalie Smith

New South Wales – nsw@sonographers.org

Secretary – Sarah Skillen
Trade liaison – Mary McPhail
Treasurer – Solange Obeid
Committee – Kathleen Bianakos, Christina Farr, 
Sophie Humphries, Kobe Pettersen, Catherine Robinson, Robyn Tantau, Lucy Taylor

Central West NSW – cwnsw@sonographers.org

Chair – Jacqueline Spurway
Vice Chair – Jenelle Toole
Reporter – Annabel Orford
Sponosorship – Jennifer Bennett
Committee – Suzanne Woods

Illawarra – illawarra@sonographers.org

Chair – Lauren Dwight
Vice Chair – Tony Chapman
Secretary – Saheeda Zotter
Committee – Simon Otis, Sheri Anne Rae

Mid North Coast – mcnsw@sonographers.org

Chair – Janelle Vignes
Vice Chair – Martin Bennie
Secretary – Kim Brinsmead
Reporter – Linda Day
Committee – Amanda Chandler, Noni Collins, John Gordon, Joanne Lennox, Camilla Maxwell

Newcastle – newcastle@sonographers.org

Chair – Sonya Simpson
Committee – Suzana Drinic, Sarah Fell, Kathleen Hodgson, Warren Lewis, Greg O’Connor, Margot Power, Debbie Slade, Sian Williams

Riverina – riverina@sonographers.org

Chair – Simone Francis
Committee – Chantel Goonan, Darren Surian, Jessica Talbot

Northern Territory – nt@sonographers.org

            Committee – Sadie Atkins, Liz Jarvis, Helena Lassemillante, Alexandra Ponder

Alice Springs – alice@sonographers.org

Chair – Ashtyn Lee
Committee – Sarah Dick, Kirstie Geiger, Sarah Shacklady, Emily Vargo

Queensland – qld@sonographers.org

Chair – Chris Gilmore
Secretary – Rachel Veitch
Trade liaison – Annie Chen
Reporter – Heather Allen
Committee – Madonna Burnett, Mehrnaz Clifford, Toni Halligan, Simone Karandrews, Chris Lewis, Melissa Pisano, Tristan Reddan, Michelle Wilson

Far North Queensland – fnq@sonographers.org

           Chair – Kaitlin Cao-Kelly
           Committee – Lara Anders, Daniel Burke, Kath Deed, Sharlyn Ellis, Marnie Leighton, Lisa Wellby

Gold Coast – goldcoast@sonographers.org

           Chair - Anna-Maria Galea

Mackay – mackay@sonographers.org

Chair – Ainslie Heinke 
Committee – Rebecca Armstrong, Amy Leigh, Sherida Williams

Moreton Bay – moretonbay@sonographers.org

Chair – Chris Edwards
Committee – Kathryn Desnousse, Gail Petersen

Sunshine Coast – sc@sonographers.org

Chair – Jacinta Sporton
Vice Chair – Emma Chettle
Secretary – Sarah-Jane Kenna
Sponsorship – Alice Hanna
Reporter – Stacy Anderson
Committee – LeShell Carter, Renee Dixon, Arne Krost, Chris Mitchell, Dan Rae

Toowoomba/Darling Downs – toowoomba@sonographers.org

Co-chairs – Haidee Janetzki, Kristine Lawless
Committee - Nancy Conwell

Townsville/North Queensland – townsville@sonographers.org

South Australia – sa@sonographers.org

Chair – Sandhya Maranna
Vice Chair – Lino Piotto
Secretary – Brooke Osborne
Sponsor Coordinator – Alison Deslandes
Committee – Julie Bakutis, Ellie Bruce, Jessie Childs, Melissa Farnham, Kosta Hellmanns, Mark Matheson

Tasmania – tas@sonographers.org

Committee – Emma Brodribb, Kathryn O’Driscoll, Zara Ramm

Victoria vic@sonographers.org

Chair – Lynne Johnson
Secretary – Lynne Johnson
Committee – Joyce Chen, Carolynne Cormack, Braidy Davies, Ramya Gunjar, Geoffrey Hong, Meredith Hopps, Ray Hora, Frauke Lever, Rigel Panditd, Ankitha Ramesh, Sharon Stafford

Gippsland – gippsland@sonographers.org

Chair – Tania Waixel
Reporter – Nerrida Robinson
Committee – Kasey Baker, Dayna Dwyer, Julie Rosato, Megan Stewart

Goulburn Valley – gv@sonographers.org

Chair – Kristy Thomas
Treasurer – Anne Snell
Reporter – Kathleen Steigenberger
Committee – Kirsten Arthur, Eileen Brettig, Gavin Curley, Sandy Hommes, Tuo Lin, Joanne McCready
 

Western Australia – wa@sonographers.org

Chair – Gail Crawford
Reporter – Kirstin MacLennan
Trade liaison – Natalie Colley
Committee – Carly Styles, Carla Elliott, Martina Helsby, Kelly Kinder, Narelle Morin

South West Western Australia – swwa@sonographers.org

Chair – Natalie Clements
Vice Chair – Richard Ayre
Secretary – Stacey Harrison
Reporter – Samantha Ward 
Sponsorship – Po Keong
Student – Megan Newhouse
Committee – Samantha Burgoyne, Jane Donnelly, Patricia Reyes, Rebecca Wood

New Zealand Branch Committees 

Auckland–Waikato – auckland@sonographers.org

Chair – Scott Allen
Secretary – Kerrie Child
Reporter – Julie Heaney
Committee – Rima Al-Odeh, Andrea Gibb, Alison Keay, Marion Raffaelli

MidCentral – midcentralnz@sonographers.org

Committee – Melissa Westwood, Deb Mackintosh, Amanda Radich

Wellington – wellington@sonographers.org

Chair – Paula Carryer
Committee – Sally Agar, Karina Burns, Clare Duncan, Alison Notman, Sarah Owen, Lynn McSweeney

Also in this Section
Other items of interest
Our platinum partners
Philips
Canon Medical
GE Healthcare
Siemens Healthineers

Sponsored advertising - want to advertise? Click here